jazz

Култура

Во Битола вечерен Новогодишен џез концерт „Приказна за еден град“

А1он
НУ Центар за култура-Битола вечер организира новогодишен џез концерт „Приказна за еден град” на кој ќе настапат Џон Илија Апелгрин, Оливер Јосифовски, Дамир Имери, Славчо
Култура

Квартет тромбони со концерт во Софија – „Класиката го среќава џезот“

А1он
Во музејот „Борис Христов“ во Софија вечер од 18.30 часот концерт ќе одржи составот Квартет тромбони, насловен „Класиката го среќава џезот“, во организација на македонскиот
Култура

RADIOHEADJAZZ донесе виртуозност и уникатност!

А1он
Настанот „RADIOHEADJAZZ!“ привлече голем број на музички вљубеници кои во саботата вечерта, на 30 ноември, дојдоа во Филхармонија да го слушнат уникатниот музички перформанс кој
Култура

Концерт „RADIOHEADJAZZ!“ на Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари

А1он
Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари на Македонија, во големата сала на Филхармонијата вечер во 20 часот, ќе ги изведе најдобрите теми на една од најпопуларните
Култура

Андреа Мирческа ја доби наградата „Златен орикс“ за млад џез-музичар

А1он
Басистката Андреа Мирческа ја доби годинашната награда за најдобар млад џез-музичар „Златен орикс“ што ја доделува „Катар ервејс“ – авиокомпанија поддржувач на Скопскиот џез-фестивал кој
Култура

Доделување награда за најдобар млад џез-музичар во Македонија

А1он
Во рамките на Скопскиот џез фестивал вечер ќе биде доделена наградата „Златен орикс“ за најдобар млад џез-музичар во Македонија. Наградата се доделува традиционално, трета година