Квартет тромбони со концерт во Софија – „Класиката го среќава џезот“

Од:

Во музејот „Борис Христов“ во Софија вечер од 18.30 часот концерт ќе одржи составот Квартет тромбони, насловен „Класиката го среќава џезот“, во организација на македонскиот Културно-информативен центар.

dobivaj vesti na viber

Квартетот тромбони на Филхармонијата е формиран во 2016 година и во него членуваат Димче Белчовски, Бранко Илиевски и Никола Ристевски (тромбон) и Александар Ниниќ (туба).

Нивниот репертоар е составен од класични дела адаптирани за квартет тромбони, од Вагнер, Рубинштајн итн., но и композиции напишани конкретно за ваков вид состав.

Овојпат се работи за различен репертоар. Концертната програма на „Класиката го среќава џезот“ содржи познати џез-композиции аранжирани за тромбон.

Покрај настапи низ земјава и на Брас-фестивалот, Квартетот тромбони има реализирано два концерта во Њујорк.

Би можело да ве интересира

Концерт на Трио Академико во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска

Меѓународниот ден на џезот во Битола одбележан со концерт на Тони Китановски Трио

Ана Ололовска

Светски и македонски премиери на концертот на Дуо СолиПс и Богоромова Краповски

Ана Ололовска

Концертот на Тони Китановски Трио ја става Битола на глобалната мапа на градови кои го одбележуваат Меѓународниот ден на џезот

Ана Ололовска

„Есенски музички вибрации 2021“ во Крива Паланка

Ана Ололовска