klasicna muzika

Култура

Во Гевгелија концерт на дуото „Скупи“ со преработка на стари македонски песни

А1он
Познатото музичко дуо „Скупи“ кое го сочинуваат флејтистката Јета Старова Мехмети и виолинистот Ермаљ Мехмети утре повторно ќе музицира пред гевгеличани во малата сала на
Култура

Пијанистот Шкељзен Бафтијари настапи во Центарот за култура во Кичево

А1он
Младиот пијанист од Тетово, Шкељзен Бафтијари синоќа настапи во Центарот за култура во Кичево, во рамки на манифестацијата „Празнични денови и ноќи“. Тој пред малубројниот
Култура

Претседателот Пендаровски со сопругата присуствуваа на концерт на млади музичари од Музичко – балетскиот училишен центар „Илија Николовски – Луј“

А1он
Во рамки на одбележувањето на Јубилејот – 30 години независна македонска држава, вчеравечер претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска присуствуваа на концертот насловен „Музичка
Култура

Концерт „Слоеви на современоста – 30 години независност низ уметностите“

А1он
По повод чествувањето на 30 години независна македонска држава, во организација на Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија вечер, во Скопје, ќе се одржи
Култура

Концерт на флејтистката Билјана Камчева која ќе изведе композиции од Ана Пандевска

А1он
Во Музејот на македонската борба вечерва ќе се одржи електроакустичен концерт со премиерна изведба на музика од композиторката Ана Пандевска. На концертот ќе настапи флејтистката
Култура

Симон Трпчески ја отвора новата концертна сезона на Филхармонија

А1он
Со концертот „Данте 700“ вечер почнува новата концертна сезона на Филхармонијата, насловена „Филхармонија во движење“. Концертот содржи програма со две дела од Франц Лист. Диригент
Култура

Недела на италијанскиот јазик – се одбележуваат 700 години од смртта на Данте Алигиери

А1он
Низа културни настани промовирани од Амбасадата на Италија во Скопје се предвидени за 21. издание на Неделата на италијанскиот јазик во светот, која што оваа
Култура

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

А1он
Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси