klasicna muzika

Култура

„Есенски музички вибрации 2021“ во Крива Паланка

А1он
Во организација на Центарот за аудиовизуелни уметности „КААРТС” и Локалната установа Градски музеј Крива Паланка, кривопаланчани можеа да уживаат во звуците на некомерцијална и класична
Култура

Концерт на гудачки квартет во Дом на култура „Илинден“ во Демир Хисар

А1он
Гудачкиот квартет – Пламенка Трајковска и Сандра Крстевска на виолина, Љубица Бошкоска на виола и Александра Јаневска на виолончело денеска ќе одржат концерт во Домот
Култура

Концерт на „Брастет“ вечер во кино салата во Делчево

А1он
Со концерт на брас-составот „Брастет”, вечер во Делчево продолжуваат културните настани во организација на Центарот за култура „Никола Јонков Вапцаров” од Делчево. -Ги повикувам делчевчани
Култура

Пијанистката Ана Велиновска гостуваше на 100-годишниот јубилеј на најпознатиот фестивал за современа музика

А1он
Пијанистката Ана Велиновска гостуваше на фестивалот Денови на музиката во Донауешинген во Германија – најстариот и најпознатиот фестивал за современа музика во светот кој годинава
Култура

Мерсиха Шукри со концерт во Филхармонија ќе одбележи 20 години творење

А1он
Нашата најпозната харфистка Мерсиха Шукри вечер со концерт во Филхармонија ќе одбележи 20 години од нејзиното творење. На програмата ќе бидат изведени композиции од Дуранд,