„Есенски музички вибрации 2021“ во Крива Паланка

Од:

Во организација на Центарот за аудиовизуелни уметности „КААРТС” и Локалната установа Градски музеј Крива Паланка, кривопаланчани можеа да уживаат во звуците на некомерцијална и класична музика на два целовечерни концерти „Вечер на пјацола” и „Вечер на љубов и гитара”.

Настанот насловен „Есенски музички вибрации 2021” се одржа во Националната установа Центар за култура Крива Паланка.

-Оваа манифестација ја потврдува намерата на културните институции и здруженија од градот некомерцијалните типови музика да бидат присутни пред сладокусците за добра музика во градот. Иницијативата започна скромно во 2018 година, а веќе втора година по ред е дел од редовната музичка и културна програма на градот, што е потврда дека општината и културните установи во градот водат до долгорочни, одржливи и културни политики, информира Методи Цветковски од Центарот за Аудиовизуелни уметности КААРТС.

Концертот „Вечер на пјацоча” се одржа во петокот, а настапија Диана Мирчевска на виолина, Верица Ајтовска на виола и Иван Трајковски на пијано. Синоќа, пак, на концертот „Вечер на љубов и гитара” настапи „Трио шербет”: Марија Костовска, Ана Марија Блажевска и Теодора Ветероска.

Би можело да ве интересира

Дваесет и втор Меѓународен натпревар на млади музичари „Охридски бисери“

Ана Ололовска

Концерти на воените оркестри од армиите на С. Македонија и на САД за Европа и Африка

Ана Ололовска

Концерт на духовна музика на хрватскиот тенор Стијепо Глеѓ Маркос

Ана Ололовска

Музичка младина на Македонија го почнува циклусот концерти „Слободна среда“

Ана Ололовска

Концерт на „Профундис“ И „13 Гудачи“ заедно со светски познатата Ирина Муресану

Ана Ололовска

Концерт на Македонски брас квартет во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска