jazz

Култура

Светски познатиот пијанист Дејан Илијиќ и стипендист на Беркли настапува вечерва на „Крај Вардарот Џез“

А1он
Вечерва, со почеток во 20 часот во камерната сала на Македонската филхармонија започнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“. Фестивалот е во организација на дискографската куќа „ПМГЏез“.
Култура

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

А1он
Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. „Крај Вардарот Џез” е
Култура

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

А1он
Годинашното, трето по ред издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ ќе се одржи на 23 и 24 септември во Македонската филхармонија. Идејни творци на фестивалот
Култура

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес

А1он
Првото издание на Фестивалот на џез, ворлд и современа музика ќе се одржи од 4-ти до 10-ти септември на неколку локации низ Велес, а публиката
Култура

Меѓународниот ден на џезот во Битола одбележан со концерт на Тони Китановски Трио

А1он
Младински културен центар – Битола (официјален УНЕСКО младински клуб), годинава го одбележа Меѓународниот ден на џезот 30-ти април со концерт на Тони Китановски Трио (Тони
Култура

Концертот на Тони Китановски Трио ја става Битола на глобалната мапа на градови кои го одбележуваат Меѓународниот ден на џезот

А1он
Оваа година МКЦ – Битола по осми пат се вклучува во одбележувањето на Меѓународниот ден на џезот 30-и април со организирање на концерт на Тони