jazz

Култура

Почина џезерот Чик Кореа, кој двапати настапи пред скопската публика

А1он
Џез-изведувачот Чик Кореа, кој инаку, е 23-кратен добитник на Греми наградата, почина од редок вид рак откриен неодамна, како што е објавено на неговата официјална
Култура

Со богата програма во Прилеп се одржува деветтиот Џез викенд фестивал

А1он
Со документарниот филм „Џезмен“ од Велибор Педевски, снимен во Њујорк, Софија, Белград и настапот на бендот „Скопје џез инк“ синоќа на летната сцена од прилепскиот
Култура

Петтиот „Џез фест“ во Тетово на отворена сцена на музичкото училиште

А1он
„Џез фест 2020“ годинава ќе се одржи на отворена сцена во дворот на музичкото училиште „Тодор Скаловски-Тетоец“ во Тетово, најавуваат организаторите. Предвидени се три вечери,