Концерт на „Проект Жлуст“ по пауза од десет години

Од:

Македонската група „Проект Жлуст“ по десет години пауза вечер од 21 часот ќе има концерт во „Котур кафе и филм“.

Ќе бидат изведени композиции на членовите Иван Бејков и Џијан Емин, кои се спој на џез, македонски и балкански фолклор, звуци на класичната европска традиција во романтичарски манир.

Специјален гостин ќе биде францускиот музичар Оливје Самуилан, кој беше дел од првата постава на бендот кој важеше за еден од највлијателните состави со голем број одржани концерти и неколку изданија.

Покрај Иван Бејков (контрабас, бас-гитара), Џијан Емин (клавијатури) и Оливје Самуилан (виола), на концертот ќе настапат и Виктор Филиповски (тапани), Ратко Даутовски (перкусии) и Иван Иванов (саксофон, кларинет).

Би можело да ве интересира

Баги Биг Бенд со видео за Светскиот ден на џезот

Ана Ололовска

Онлајн видео концерти за Меѓународниот ден на џезот

Ана Ололовска

Во Битола вечерен Новогодишен џез концерт „Приказна за еден град“

Ана Ололовска

Квартет тромбони со концерт во Софија – „Класиката го среќава џезот“

Ана Ололовска

RADIOHEADJAZZ донесе виртуозност и уникатност!

Ана Ололовска

Концерт „RADIOHEADJAZZ!“ на Биг-Бендот на Здружението на џез-музичари

Ана Ололовска