skopski jazz

Култура

Награда за најдобар македонски млад џез музичар на Скопскиот џез фестивал во МКЦ

А1он
На последниот фестивалски ден од Скопскиот џез фестивал денеска ќе бидат промовирани две нови изданија на дискографската етикета на фестивалот – SJF Records и ќе
Култура

Вечер на Скопскиот џез фестивал посветена на солидарноста на бегалците

А1он
Претпоследна вечер од 40-тото јубилејно издание на Скопскиот џез фестивал, ќе биде посветена на солидарноста со бегалците. По повод тригодишната соработка на иницијативата Џез за
Култура

Почна јубилејното 40. издание на Скопскиот џез фестивал

А1он
Во Македонската опера и балет вечерва започна јубилејното 40-то издание на Скопскиот џез фестивал со соло рецитал на саксофони на супер-херојот на скандинавската џез сцена,
Култура

Јубилејот на „ECM Records“ во фокусот на Скопски џез-фестивал

А1он
Скопски џез-фестивал најави силна програма за 38-то издание, во чиј фокус ќе биде одбележување на 50-годишнината од германската издавачка куќа „ECM Records“. Фестивалот на 17
Култура

Вадада Лео Смит, „Хариет Табман“ и Трстон Мур вечер на Скопски џез-фестивал

А1он
По синоќешното отворање, 37. Скоски џез-фестивал вечер продолжува со концерт на трубачот Вадада Лео Смит, кој од Њујорк доаѓа специјално за единствената европска аудиовизуелна изведба