investicii

Економија

ВИДЕО: Заев во Делчево на почетокот на градежните работи за изградба на современ градски пазар

А1он
Во присуство на премиерот на РСМ, Зоран Заев, вицепремиерот Љупчо Николовски, директорот на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски, како
Економија

Поддршка за инвеститорите полесно да дојдат до државна помош, нуди Делегацијата на германското стопанство

А1он
Делегацијата на германското стопанство им нуди поддршка на странските и домашните инвеститори за полесно да дојдат до државната помош преку правење анализи на македонските закони,
Економија

Заев: Нова инвестиција, ветерен парк во Општина Богданци за поголемо производство на чиста електрична енергија

А1он
„Новата инвестиција во ветерниот парк ќе се гради на просторот помеѓу селата Стојаково и Селемли. Се работи за инвестиција од 30 мегавати ветерна електрана на
Економија

„Лидл“ отвора супермаркет во Македонија

А1он
По влегувањето во Словенија, Хрватска и Србија, германскиот трговски синџир „Лидл“ ќе го отвори својот прв супермаркет и во Северна Македонија, објави специјализираниот портал „Јуропеан
Економија

(ВИДЕО) Заев ја пушти во употреба инвестицијата на „Конти Хидропласт“: Ги поддржуваме компаниите кои инвестираат и вработуваат

А1он
Компанијата „Конти хидропласт“ од Гевгелија денеска го пушти во употреба новиот погон за производство на цевки за гасоводни и водоводни системи. Вкупната инвестиција за период
Економија

Заев: Странските инвестиции постојано се зголемуваат

А1он
Странските инвестиции се на рекордно ниво и во годината во која се се бориме со корона кризата има нови 12 директни странски инвестиции вели премиерот
Економија

Заев на состанок со Асоцијацијата на странски компании: Партнерски креираме поволен деловен амбиент

А1он
Премиерот Зоран Заев и владиниот економски тим одржаа онлајн состанок со претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески и со Асоцијацијата на странски компании
Економија

„Интернешнал фреш фуд“ ќе произведува домашно пилешко месо по најсовремени стандарди, инвестиција вредна над 50 милиони евра

А1он
Конзорциумот на домашни и странски инвеститори „Интернешнал фреш фуд“ денеска во Гиновци го означи почетокот на својата инвестиција која во следните пет години ќе надмине
Економија

Потпишани договори со 48 компании за финансиска поддршка на инвестициите

А1он
Нови 38 договори и 10 анекси на договори со вкупен инвестициски циклус од 53,4 милиони евра од кои 29,4 милиони евра се планирани инвестиции по
Економија

Владата одобри финансиска поддршка за инвестиции на 49 компании за 53,4 милиони евра

А1он
Владата денеска на седница одобри финансиска поддршка за инвестиции на 49 компании во вкупна вредност од 53,4 милиони евра. Како што соопшти владината прес-служба, Владата