investicii

Економија

ССМ не се согласува со Советот на странски инвеститори, да се зголеми прво продуктивноста, а потоа платите на работниците

А1он
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски денеска реагираше на изјавите од Советот на странски инвеститори и Стопанската комора дека прво треба да
Економија

ВИДЕО: Заев и Анѓушев најавија нова словенечка инвестиција вредна 25 милиони евра

А1он
Во рамки на дводневната официјална посета на Словенија премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев одржаа неколку средби со словенечки компании и оттаму најавија нова инвестиција на
Економија

Презентација на 16 проекти одобрени со грантовата шема за инвестиции

А1он
Во организација на Министерството за локална самоуправа денеска во Скопје, ќе бидат презентирани 16-те одобрени проекти на грантовата шема за инвестициски и иновативни проекти. Како
Економија

Потпишувањето договор за закуп меѓу ДТИРЗ и компанијата „Герешајмер“

А1он
Договор за закуп меѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија „Герешајмер“ денеска ќе биде потпишан во Владата. На потпишувањето на договорот, покрај
Економија

Заев: Има најави од австриски компании за инвестирање во земјава

А1он
Во Австрија вчера биле најавени најмалку две инвестиции во земјава, информира денеска премиерот Зоран Заев, но посочи дека правилото на инвеститорите е додека тие самите
Економија

Министерот Шапуриќ посети неколку компании во Кочани

А1он
Министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија Зоран Шапуриќ посети повеќе компании во Кочани, помеѓу кои текстилните компании „ИНТ“ фешн груп
Економија

Министерката Апостолска на регионална конференција во Блед

А1он
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера учествуваше на конференцијата „AUSTRIA CONNECT SOUTHEAST EUROPE 4.0 – Digitalization – Competence – Transformation“ која
Економија

Презентација на резултати од Project Hub Импакт 2019 „Креирај, откри и придонеси“

А1он
Десет тима на студенти денеска на Машинскиот факултет во Скопје ќе ги презентираат резултатите од своите активности преку кои ќе се обидат да покажат различни
Економија

Министерката Апостолска на работна средба со Советот на странски инвеститори

А1он
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера имаше работна средба со членовите на Управниот одбор на Советот на странски инвеститори при Стопанската
Економија

Шапуриќ на средба со директорот на саемот „Хелекспо“

А1он
Министерот задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашни претпријатија Зоран Шапуриќ се сретна со директорот на саемот „Хелекспо“ Кирјакос Позрикидис, претседателот на