investicii

Економија

Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

А1он
Премиерот Зоран Заев во објава на Фејсбук најавува дека во Република Северна Македонија следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра. – Проектирани се една
Свет

Студија: Кинеските инвестиции во Европа на многу ниско ниво по трговската војна САД-Кина

А1он
Кинеските инвестиции во Европа се намалија за 80 отсто во првата половина од годинава во споредба со истиот период во 2018 година, нагласува консултантскиот гигант
Економија

Во Србија завршиле дури шест милијарди долари странски инвестиции во минатата година

А1он
Западен Балкан во 2018 година забележал најголем прилив на гринфилд странски инвестиции во деценијата, од дури 9,36 милијарди долари. Голем дел од од речиси шест
Економија

ССМ не се согласува со Советот на странски инвеститори, да се зголеми прво продуктивноста, а потоа платите на работниците

А1он
Претседателот на Сојузот на синдикати на Македонија, Дарко Димовски денеска реагираше на изјавите од Советот на странски инвеститори и Стопанската комора дека прво треба да
Економија

ВИДЕО: Заев и Анѓушев најавија нова словенечка инвестиција вредна 25 милиони евра

А1он
Во рамки на дводневната официјална посета на Словенија премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев одржаа неколку средби со словенечки компании и оттаму најавија нова инвестиција на
Економија

Презентација на 16 проекти одобрени со грантовата шема за инвестиции

А1он
Во организација на Министерството за локална самоуправа денеска во Скопје, ќе бидат презентирани 16-те одобрени проекти на грантовата шема за инвестициски и иновативни проекти. Како
Економија

Потпишувањето договор за закуп меѓу ДТИРЗ и компанијата „Герешајмер“

А1он
Договор за закуп меѓу Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и германската компанија „Герешајмер“ денеска ќе биде потпишан во Владата. На потпишувањето на договорот, покрај
Економија

Заев: Има најави од австриски компании за инвестирање во земјава

А1он
Во Австрија вчера биле најавени најмалку две инвестиции во земјава, информира денеска премиерот Зоран Заев, но посочи дека правилото на инвеститорите е додека тие самите
Економија

Министерот Шапуриќ посети неколку компании во Кочани

А1он
Министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клима за домашни претпријатија Зоран Шапуриќ посети повеќе компании во Кочани, помеѓу кои текстилните компании „ИНТ“ фешн груп
Економија

Министерката Апостолска на регионална конференција во Блед

А1он
Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска вчера учествуваше на конференцијата „AUSTRIA CONNECT SOUTHEAST EUROPE 4.0 – Digitalization – Competence – Transformation“ која