Груевски: Има интерес за инвестиции во „Џумајлија“

Од:

Има интерес од инвеститори за агрокомбинатот „Џумајлија“ и се надевам дека огласот за негова продажба ќе заврши успешно и ќе се најде инвеститор, изјави денеска премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарски прашања по почетокот на градежните работи за ремонт на пругите од Коридорот 10.

Согласно огласот, идниот инвеститор што ќе го земе земјиштето под концесија треба да вложи околу 200 милиони евра и да вработи најмалку 2.000 лица.

– Во претходниот период кога работеше „Џумајлија“ беа ангажирани околу 300 работници како и сезонски работници. Во новиот оглас се предвиодува во тригодишен период да се дојде до бројка од минумум 2.000 луѓе и инвестиција од најмалку 200 милиони евра во изградба на млекарница со одредене капацитет, на производен погон за сточна храна и набавка на одреден број говеда однсоно минимум 20.000, рече Груевски.

Според него, агрокомбинатот „Џумајлија“ ќе прерсне во сериозен центар пд којшто поради големиот капацитет ќе се продава не само во Македонија, туку и низ цела Европа. Засега има интерес од инвеститори и се надеваме дека со успех ќе заврши целата рабта, но сепак треба да се почека да заврши огласот, посочи премиерот.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

А1он

Прогласена кризна состојба на дел од територијата на Македонија поради зголемен обем на влез и транзитирање на мигранти

А1он

Заев: За 10-15 дена ќе имаме Влада, сите опции се отворени

Кристијан Ландов

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

А1он

Владата ќе помогне побргу да се изгради водоводот во тетовско Синичане

А1он

2 comments

kolibri 11/11/2012 - 00:05 at 00:05

Браво за Владата и за Премиерот што деноноќно работат и се трудат да пронајдат и привлечат инвеститори во сите стопански гранки. Само со упорност како нивната се одржува и унапредува држава!

Reply
Дани 12/11/2012 - 00:18 at 00:18

Секоја нова инвестиција значи плус работно место за член од семејство.Секоја чест за Владата!!!

Reply

Leave a Comment

six + 3 =