hipo

Македонија

(ВИДЕО) Саше Политико: Власта стана насилна, барам заштита од САД и ЕУ

А1он
По физичкиот напад од страна на вицепремиерот Пешевски, новинарот Саше Ивановски Политико ќе бара заштита од амбасадорите на САД и ЕУ во Македонија. – Навистина
Македонија

Граѓански организации: Власта создава атмосфера на линч!

А1он
НВО Инфоцентарот, Хелсиншкиот комитет за човекови права, Метаморфозис, ЦИВИЛ, Осми Септември, Македонскиот центар за европско образование, Плоштад Слобода, Центарот за современи уметности, Фронтот за слобода
Македонија

ОМ: Неотповиклива оставка на Пешевски

А1он
„Обединети за Македонија најостро го осудува вчерашното однесување на потпретседателот на владата, Пешевски и бара негова неотповиклива оставка, а воедно и најстрого правно санкционирање, бидејќи
Македонија

Советот за етика во медиумите: Пешевски да си поднесе оставка

А1он
Советот за етика во медиумите на Македонија најостро го осудува физичкиот напад на вицепремиерот Владимир Пешевски врз сопственикот и уредник на интернет порталот Мактел, Саше
Македонија

ЦРМ: Пешевски итно да поднесе неотповиклива оставка!

А1он
Центарот за развој на медиуми бара од Владимир Пешевски, заменик на Претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, да поднесе итна и неотповиклива оставка по
Македонија

ЗНМ бара оставка на Пешевски

А1он
„Здружението на новинарите на Македонија силно го осудува физичкиот напад врз новинарот Саше Ивановски од вицепремиерот Владимир Пешевски, со кој е загрозено здравјето и физичкиот
Македонија

ЛДП: Пешевски не бил само „deal“, туку и „aggressive oriented“

А1он
Либерално–демократската партија (ЛДП) порача дека е згрозена „од денешниот срамен чин за македонската демократија, кога вицепремиерот Владимир Пешевски дигна рака врз слободата на новинарството“. Опозициската
Македонија

Пешевски на „Фејсбук“: Жалам за денешниот тек на настаните

А1он
„Мојата денешна постапка беше водена од одбранбениот инстинкт, емоциите и крајно негативното искуство со лицето Саше Ивановски. И покрај тоа што целата ситуација беше испровоцирана,
Македонија

Твитер-реакции на нападот на Пешевски врз Ивановски: А да беше обратно?

А1он
Откако вицепремиерот Владимир Пешевски физички го нападна новинарот Саше Ивановски – Политико со тупаници и клоци, на социјалните мрежи се појавија коментари кои ја осудуваат
Македонија

Новинарски пленум повикува на протести и политичка и кривична одговорност од Пешевски

А1он
Новинарскиот пленум е шокиран и згрозен од актот на насилство на вицепремиерот Владимир Пешевски кој физички го нападна сопственикот на порталот Мактел, Саше Ивановски. Сметаме