ЛДП: Пешевски не бил само „deal“, туку и „aggressive oriented“

Од:

Либерално–демократската партија (ЛДП) порача дека е згрозена „од денешниот срамен чин за македонската демократија, кога вицепремиерот Владимир Пешевски дигна рака врз слободата на новинарството“.

Опозициската партија бара политичка и кривична одговорност од вицепремиерот.

„Физичкиот напад на Пешевски врз новинарот Саше Ивановски мора да се казни со политичка и кривична одговорност, како опомена за сите оние кои ќе се обидат да посегнат врз слободата на медиумите и ќе се обидат да попречуваат новинари во извршување на нивните работни задачи.

Ваквото малограѓанско, некултурно и недемократско однесување на Пешевски покажува дека тој не бил само „deal oriented“, како што милува да го нарече Груевски, туку и „aggressive oriented“.

ЛДП добронамерно апелира до владата во заминување, да им обезбеди услови на работа на медиумските работници и неистомислениците и да не ја дискредитира нивната работа“, стои во соопштението од ЛДП.

Би можело да ве интересира

ЛДП обвинува дека Мицкоски се обидува да им направи пуч во партијата

А1он

Се бара одговорност: Горан Милевски самиот се предложил за министер, без одлука во ЛДП

Врие во ЛДП: либералите се жалат дека додека партијата тоне, Милевски си ја вработува фамилијата, а тој обвинува за удбашка конструкција

Маја Илиевска-Пачемска

ЛДП останува во Владата и дава поддршка на Ковачевски

ДОМ и ЛДП остануваат дел од парламентарното мнозинство, не се за одржување на предвремени избори

А1он

Потпишан договор за заедничка коалиција меѓу ЛДП и ДОМ, формирано „Движењето одлучно за промени”

Ана Ололовска

Leave a Comment

17 − six =