hidrocentrali

Македонија

Еко-свест: Елаборатите за малите хидроцентрали одат пред Уставен суд

А1он
Еко-свест ги оспори на Уставен суд законските одредби и уредбите кои овозможуваат да се градат мали хидроцентрали само со елаборати за животната средина. Иницијативата пред
Економија

Се раскинуваат Договорите за концесија за седум мали хидроелектрични централи во Националниот парк Шар Планина

А1он
На иницијатива на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини на денешната Седница, Владата на Република Северна Македонија ја усвои информацијата во врска
Економија

(ВИДЕО) Ковачевски: Ревитализација на големите хидроелектрани за долгорочна стабилност на енергетскиот систем

А1он
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска присуствуваше и се обрати на настан по повод 65 години од пуштањето во употреба на хидроелектраната Вруток. „Токму денеска
Македонија

Стопанска комора: Трите хидроелектрани на Маркова Река воопшто не се дел од ГОИЕ

А1он
Групацијата за обновливи извори на енергија (ГОИЕ) при Стопанската комора информира дека трите хидроелектрани на Маркова Река воопшто не се дел од Групацијата, во реакција
Македонија

Маркова река затрупана при изградбата на малите хидроцентрали тврдат екологистите

А1он
И покрај сите апели, барања и предупредувања од граѓанските организации да се почитуваат мерките за заштита на животната средина, Маркова Река деновиве ја затекнавме комплетно
Македонија

Екологисти: Малите хидроцентрали го уништуваат водоснабдувањето на Тетово, десетици илјади луѓе во опасност поради профит

А1он
Група организации за заштита на животната средина, обединети во Зелен фронт, предупредуваат дека проблемите со водоснабдувањето во Тетово кои се појавија деновиве, се директна последица
Економија

Бугарија нема да ги раскинува договорите со американските енергетски компании

А1он
„Никој нема еднострано да ги раскинува договорите со американските хидроцентрали“, изјави бугарската министерка за енергетика Теменужка Петкова во интервју за БТВ, по повод изјавата на
Македонија

Екологисти му пишаа на Заев: Не може и Шар Планина национален парк, и мали хидроцентрали

А1он
Организацијата за заштита на животната средина Фронт 21/42 му напиша писмо на премиерот Зоран Заев, во кое реагира на неговата изјава за малите хидроцентрали како
Економија

Десет големи компании доставиле понуди за „Чебрен“

А1он
Десет големи светски компании од областа на енергетиката и градежништвото доставија понуди за проектот „Чебрен“ во фазата на претквалификација. Има компании од Грција, Турција, Шпанија,
Македонија

44 граѓански здруженија бараат закон кој ќе спречи хидроцентрали на Шар Планина

А1он
Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон кој ќе спречи создавање хидроцентрали на Шар Планина, а од Министерството за животна средина согласно член