fronteks

Македонија

Макрон до Пендаровски: Договорот со Фронтекс е доказ дека во ЕУ се почитуваат македонскиот јазик и идентитет

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон испратил писмо до шефот на македонската држава Стево Пендаровски во кое изразува честитки и поддршка за постигнатиот напредок на патот кон
Македонија

Талески: ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи Договорот со Фронтекс во Собрание

А1он
Договорот со Фронтекс што нашата држава го потпиша на официјален македонски јазик е голем успех за македонската држава и дипломатија.Со тоа пропаднаа во вода сите
Регион

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он
И покрај лошите временски услови, потрагата по момчето кое на 17 јануари бран го одвлече во морето во Херцег Нови ќе продолжи и денеска, а
Свет

Фронтекс објави необична мапа: Русите масовно доаѓаат во ЕУ, но и се враќаат и во Русија

А1он
Фронтекс, Европската агенција за гранична и крајбрежна стража, објави колку руски државјани влегле во Европската унија, но и колкумина ја напуштиле ЕУ и се вратиле
Македонија

СДСМ им подели примероци од Договорот за Фронтекс на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

А1он
Пратениците од СДСМ на денешната седница за пратенички прашања им поделија печатени примероци од Договорот со ЕУ за Фронтекс, на пратниците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица,
Регион

ЕК усвои препораки за преговори на „Фронтекс“ со Србија, Албанија, БИХ и Црна Гора

А1он
Европската комисија ја усвои препораката на Советот на ЕУ да го одобри отворањето на преговорите за подобрени договори за статусот на Агенцијата за европска гранична
Регион

ЕУ: Фронтекс ги прикривал насилните враќања на мигранти извршени од грчката полиција

А1он
Вработените во Агенцијата на ЕУ за гранична и крајбрежна заштита (Фронтекс) биле вклучени во прикривањето на „пушбек“, односно грчката полиција присилно ги истуркувала од своја
Регион

Фронтекс: Годинава речиси тројно зголемени илегалните преминувања во ЕУ од земјите на Западен Балкан

А1он
Европската унија годинава регистрираше голем раст на бројот на илегални мигранти кои влегле во Унијата од Западен Балкан, соопшти денеска Фронтекс, наведувајќи дека бројката е