europol

Македонија

Македонија учесник во операција предводена од Фронтекс, пронајдени 505 украдени автомобили, 16 чамци и 2.000 украдени делови за возила

А1он
Во операцијата „Mobile 6“, реализирана во октомври годинава, а предводена од Фронтекс, пронајдени се 505 украдени автомобили, околу 2.000 украдени делови за возила, 16 чамци,
Свет

Падна Един Тито Гачанин – мистериозниот босански нарко бос е уапсен во големата акција во Дубаи

А1он
Босанскиот државјанин уапсен во големата акција во Дубаи за разбивање на суперкартелот е Един Тито Гачанин јавуваат холандските медиуми. Се работи се шеф на наркобизнисот
Свет

Европол предупредува на опасноста украинските бегалци да станат жртви на мрежите за трговија со луѓе

А1он
Европол предупреди на ризикот украинските бегалци да станат жртви на мрежите за трговија со луѓе во Европска Унија и ги повика земјите што ги примаат
Свет

Европол предупредува на лажни вакцини против Ковид-19

А1он
Европската полициска служба (Европол) предупреди денеска за опасност од измами за организиран криминал, поврзани со вакцините против Ковид-19, вклучувајќи и можност криминалци на продаваат лажни
Свет

Европол спроведува акција против онлајн поттикнувачи на насилство

А1он
Европската полиција Европол раководи со координирана меѓународна акција за апсење во седум европски земји на осомничени за говор на омраза преку интернет платформи и поттикнување
Свет

Европол: Уапсени 32 лица поврзани со „Коза ностра“

А1он
Италијанскиот Оддел за борба против мафијата и италијанските карабинери  уапсија 32 лица за кои постои сомневање дека се припадници на криминалната сицилијанска организација „Коза ностра“.
Свет

Откриена група осомничена за криумчарење мигранти

А1он
Европската полиција, Ероџаст и полициски тимови од повеќе земји во координирана акција открија криминална група осомничена дека организрала нелегален влез на имигранти во Европа и
Свет

Во акција на Европол запленети тон кокаин и уапсени над 300 лица

А1он
Европол денеска соопшти дека во еднонеделната акција против високо софистицирана меѓународна шверцерска мрежа биле уапсени повеќе од 300 лица и запленети еден тон кокаин. Операцијата
Свет

Европол: Кибер криминалот претставува зголемена закана за Европа

А1он
Кибер криминалот претставува се поголема закана за Европа, предупреди европската полициска служба Европол на средба на 300 нејзини експерти, кои во Хаг рагзледуваат стратегии за