fbi

Свет

Безбедносните служби на САД го бранат надгледувањето на телефоните и интернетот

А1он
Раководителот на американските безбедносни служби Џејмс Клепер одлучно ја бранеше програмата на Владата на САД за надгледување и контрола, откако во јавноста беше откриено дека постојат податоци
Свет

„Вашингтон пост“ и „Гардиан“: НСА и ФБИ имаат достап до серверите на Гугл и Фејсбук

А1он
Националната агенција за безбедност на САД (НСА) и ФБИ имаат достап до серверите на девет американски интернет гиганти, меѓу кои се Мајкрософт, Јаху, Гугл и Фејсбук, каде
Свет

Мајкрософт, ФБИ и властите од 80 држави се обидуваат да ја уништат хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“

А1он
Компанијата Мајкрософт и агенти на ФБИ заедно со властите од 80 држави во светот почнаа заедничка истрага за активностите на хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“ (Citadel Botnets), што
Свет

Член на администрацијата на Буш за шеф на ФБИ

А1он
Американскиот претседател Барак Обамаќе го именува Џејмс Коми поранешниот член на администрацијата на претседателот Џорџ Буш за нов директор на Федералното истражувачко биро (ФБИ) пренесуваат