Сенатори ќе ги проверуваат функционерите на ФБИ

Од:

Aгенти на ФБИ разговараа со дваесет и шестгодишниот Царнајев врз основа на информациите на руските функционери, дека можеби бил во врска со екстремисти, меѓутоа не го идентификува како потенцијална закана.

Американски законодавци оваа недела ќе ги испитуваат безбедносните функционери за тоа дали ФБИ погрешно ги протумачи информациите добиени во текот на испитувањата на осомничениот Тамерлан Царнајев за бомбашкоот напад на маратонот во Бостон.

ФБИ го испраша Царнајев за неговиот минатогодишен шестмесечен престој во руските покраини Дагестан и Чеченија.

Сенаторката Дајен Фајнстајн, која е на чело на сенатскиот одбор за разузнавање, вели дека нејзиниот одбор ќе се обиде да го разјасни тоа, во текот на претресот зад затворени врати.

Безбедносните функционери ќе одржат брифинг за членовите на Претставничкиот дом, додека Сенатот во полн состав ќе брифира во текот на неделава.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Повеќе универзитети во САД ги враќаат своите студенти од Италија поради коронавирусот

Ана Ололовска

Пенс назначи национален координатор за борба со коронавирусот

Ана Ололовска

САД: Потврден прв случај на заболен од новиот коронавирус од „непознато“ потекло

Ана Ололовска

Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

А1он

Трамп: Ризикот од ширење на новиот коронавирус во САД останува низок

Ана Ололовска

Иако прими најмногу удари во дебатата, Сандерс со добри шанси да победи во Јужна Каролина

А1он

Leave a Comment

one + 13 =