Мајкрософт, ФБИ и властите од 80 држави се обидуваат да ја уништат хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“

Од:

Компанијата Мајкрософт и агенти на ФБИ заедно со властите од 80 држави во светот почнаа заедничка истрага за активностите на хакерската мрежа „Ситадел ботнетс“ (Citadel Botnets), што се претпоставува дека од банкарски сметки низ целиот свет извлекла 500 милиони долари, пренесоа руските медиуми.

Специјално одделение на Мајкрософт во средата веќе уништило над 1.000 вредоносни бот мрежи, што инфицирале околу пет милиони компјутри.

Во САД биле нападнати серија банки, вклучувајќи ги „Банк оф Америка“, „Ситигруп“, „Џеј Пи Морган Чејз“ и др.

Според корпорацијата, меѓутоа, се уштее се активни 400 вирусни мрежи. Мајкрософт претпоставува дека кибер криминалците имаат бази во Русија или Украина, затоа што во овие земји не се регистрирани вирусни напади.

Експертите засега не успеале да дознаат кој ја предводи групата, „но веќе сериозно удриле врз технологиите“, соопшти компанијата.

„Ситадел ботнетс“ е нешто како платена социјална мрежа за хакери – анонимни потрошувачи во неа можат да си разменат соопштенија, да гласаат за нови идеи, да наддаваат за разработени или модернизирани хакерски модули.

Мрежата активно дејствува во САД, Европа, Австралија, Индија и Хонконг, забелжуваат руските медиуми.

Би можело да ве интересира

Хакери се одмаздиле за смртта на Навални

Горан Наумовски

Голем хакерски напад во Романија, над 100 здравствени установи останаа без интернет

Кинеските хакери имале пристап до одредена американска инфраструктура најмалку пет години

Кинески хакери нападнале стотици домашни рутери во САД и ги користеле за шпионирање

Хакери го нападнаа српското Електростопанство, украдените податоци ги објавуваат на интернет

А1он

(ВИДЕО) ФБИ почна истрага: Моден магнат со години силувал млади мажи и им ветувал кариера