evropska komisija

Свет

Еврокомисијата поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

А1он
Европската комисија денеска поднесе тужна против Полска пред Судот на ЕУ поради „прекршување на начелото за независност на судската власт“. Еврокомисијата воедно бара од Судот
Свет

Марош Шефчович се кандидира за претседател на Еврокомисијата

А1он
Потпретседателот на Европската комисија задолжен за енергетика, Словакот Марош Шефчович денеска најави дека ќе се номинира за кандидат на Европската социјалистичка партија за прв човек
Свет

Европската комисија формира група за борба против лажните вести

А1он
Европската комисија ќе се бори против лажните вести и дезинформациите, откако денеска најави дека формира група од експерти кои ќе предложат начин за справување со
Свет

ЕК: Државите во периферијата на Шенген може да прават се за да ги заштитат границите

А1он
Унгарија ќе може да постапи како што ќе оцени за да преземе неопходни мерки за да ја заштити границата, изјави портпарол на европската комисија по
Македонија

Нова Македонија: Придавката „македонски“ се враќа, извештајот на ЕК попозитивен

А1он
„Придавката „македонски“ која неколку години по ред беше изоставана во Извештајот на ЕК од годинава повторно се враќа во документот со кој се оценува напредокот
Македонија

ЕК очекува позитивно решение на политичката криза во Македонија

А1он
Европската комисија ја следи политичката ситуација во Македонија и судирот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ што може да доведе до нови предвремени избори во земјата. Од