makedonija grcija

Регион

Катругалос: Се планира средба Заев-Ципрас на маргините на Минхенската безбедносна конференција

А1он
Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос во интервјуто за „Гласот на Грција” и Првата програма на грчкото државно радио ги потврди информациите дека се
Македонија

Потврдени намерите за отворање нов граничен премин со Грција во Преспанскиот регион

А1он
Работни групи на техничко ниво од Република Македонија и од Република Грција, како и претставници на Делегацијата на Европската Унија, денеска во Скопје оддржаа состанок
Регион

Рускиот амбасадор во Атина: Членството во НАТО не може да биде фактор на стабилност

А1он
Интеграцијата на уште една земја во НАТО несомнено не може да ја зајакне стабилноста и безбедноста на Балканот, вели рускиот амбасадор во Грција, Андреј Маслов
Македонија

ЕК за неколку дена треба да почне да користи „Северна Македонија“

А1он
Европската Комисија се подготвува за неколку дена да почне да го користи новото име „Република Северна Македонија“, јави дописничката на МИА од Брисел. Откако двете
Регион

Грчкиот Парламент синоќа го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

А1он
Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција, синоќа, по речиси 11 часовна расправа, го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО,
Регион

Македонија и Грција до 2015 година речиси и да немале полициска соработка

А1он
Полицијата и правдата како области за соработката, пречките за подлабока и поефективна соработа, практични пример и сето тоа во периодот пред и по потпишаните мерки
Економија

Бизнис форум во Атина – Стопанските комори и бизнисмените од Македонија и Грција го скршија мразот во директната деловна комуникација

А1он
Македонија и Грција денеска отворија ново поглавје во воспоставувањето економски и деловен дијалог и за прв пат по многу години, откако еднаш пред четири години