ema

Свет

Курц со критики за ЕМА, бара побрзо одобрување на вакцините

А1он
Австрискиот канцелар Себастијан Курц остро ја критикуваше Европската агенција за лекови (ЕМА), барајќи побрзо издавање на одобренија за вакцини против коронавирус. – Не може вакцината
Свет

Европскиот регулатор ЕМА проверува јужнокорејски лек против Ковид-19, базиран на антитела

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека проценува лек против коронавирус, базиран на антитела, развиен од јужнокорејската компанија Селтрион. Тоа е трет ваков лек
Свет

Потврдена ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача употреба на вакцината АстраЗенека против Ковид-19 за сите возрасни групи, и ова е силен сигнал до сите граѓани дека
Свет

АстраЗенека побара одобрување за вакцината од Европската агенција за лекови

А1он
Фармацевтската компанија АстраЗенека ја предаде комплетната документација за да добие одобрување од Европската медицинска агенција (ЕМА) за употреба на вакцината против коронавирусот во земјите-членки на