evropska agencija za lekovi

Свет

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска одобри употреба на вакцина против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години, и
Свет

Против делта-сојот се нужни две дози од вакцината, вели Европската агенција за лекови

А1он
Потребни се две дози на вакцина за заштита од делта-варијантата на коронавирусот, соопшти денеска Европската агенција за лекови (ЕМА). Европскиот регулатор исто така ги повика
Свет

И европските власти ја анализираат врската меѓу вакцината на Џонсон и Џонсон и нервни нарушувања

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека ги анализира податоците за ретки случаи на нарушувања на нервниот систем пријавени меѓу примателите на вакцината на
Свет

ЕМА не ја одобри за употреба вакцината „Спутник“, Русите задоцниле со испраќање податоци

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) ќе го одложи одобрувањето на руската вакцина против коронавирусот „Спутник В“, откако Русите го пропуштиле рокот за поднесување на податоци,
Свет

Фаличните вакцини „Џонсон и Џонсон“ кои стигнаа во Европа нема да се употребуваат

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека контингентот вакцини на Џонсон и Џонсон, кои се направени за европскиот регион во време кога беше откриена
Свет

Вакцините „Фајзер“ може да се чуваат и во обичен замрзнувач, вели европскиот регулатор

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во фрижидер до 31 ден.
Свет

ЕМА го разгледува барањето на Фајзер за одобрување на вакцината за деца

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) почна со оценување на барањето на германската фармацевтска компанија БиоНТек и американската лабораторија Фајзер за одобрување на употребата на нивната
Свет

ЕМА потврди дека згрутчувањето на крвта е можен, но редок ефект од вакцината на „АстраЗенека“

А1он
Европската агенција за лекови (ЕМА) потврди дека постои поврзаност помеѓу вакцината на „АстраЗенека“ и згрутчувањето на крвта. ЕМА меѓутоа смета дека оваа последица е многу
Свет

Лекот против вошки ивермектин не е за третман на Ковид-19, порачува европскиот регулатор

А1он
Лекот ивермектин не треба да се користи за лекување на Ковид-19 надвор од клиничките испитувања, порача Европската агенција за лекови (ЕМА). Како што пишува весникот