drzaven arhiv

Македонија

Договорените проекти на нашиот Архив и бугарскиот во застој поради пандемијата

А1он
Државниот архив на Република Северна Македонија и државната агенција „Архиви“ на Република Бугарија заедно ќе објават збирка документи и писма на некои историски значајни личности
Македонија

Одбележани 70 години од постоењето на Државниот архив – чувар на нашата историја, култура, јазик и традиција

А1он
Државниот архив е темел на нашиот идентитет, сведок на нашата историја, култура и традиција и несомнено има значајна улога пред се како чувар на нашата
Македонија

Државниот архив одбележува 69 години од формирањето

А1он
Државниот архив денеска одбележува 69 години од формирањето. Во оваа институција се чуваат 7.769 архивски фондови, околу 70.000 архивски книги, 382 збирки, мноштво на микрофилмуван
Македонија

Дисциплинска против вработен во Државниот архив, ненамерно додал три нули во јавна набавка на кетеринг

Маја Илиевска-Пачемска
Одговорното лице за јавни набавки во Државниот архив направило грешка поради која на Бирото за јавни набавки излезе оглас во кој за речеиси 5 милиони
Македонија

Државен архив: Обинувањата за милионскиот износ за кетеринг не се точни, се работи за грешка направена од службеник

А1он
По реакциите на социјалната мрежа Твитер околу шесте и триста милиони евра за кетеринг потрошени од директорот на Државниот архив, Емил Крстески тој во соопштение
Македонија

ВИДЕО: Поплавени просториите во Државен архив

А1он
Поплавени простории, мувлосани ѕидови и распукани тавани. Вака изгледа денеска депото на Архив на Македонија, во просториите на Археолошки музеј. Bez komentar Posted by Frosina
Македонија

Архивскиот материјал во Државниот архив не е оштетен, покажал увидот на комисијата

А1он
На барање на министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска, денеска беше извршен увид во Државниот Архив. Во увидот учествуваа и секретарот на