doping

Спорт

Освојувач на Вимблдон и УС Опен во двојки со позитивен тест за допинг, тој вели дека е невин

А1он
Роберт Фара (Колумбија), лидер на светската ранг-листа во двојки, даде позитивен тест за допинг. 32-годишниот Фара бил фатен со забранетиот стероид „болденон“ (Boldenone) за време
Спорт

ВАДА ја суспендира Русија следните четири години од Олимписките игри и Светските првенства

А1он
Извршниот комитет на Светската антидопинг агенција (ВАДА) ги прифати препораките на комитетот за усогласеност и ја отстрани Русија четири години од сите поголеми натпреварувања, вклучително
Спорт

Идниот шеф на ВАДА повика на зголемена финансиска поддршка за организацијата

А1он
Идниот шеф на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) Витолд Бањка ги повика владите и приватните организации да ја зголемат финансиската поддршка за организацијата. – Вада е
Спорт

САД усвоија предлог-закон за кривична одговорност за заговарање користење допинг

А1он
Судскиот совет на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес едногласно го одобри нацрт-законот, кој предвидува кривично гонење на лица вклучени во заговори за користење допинг и
Спорт

Олимпискиот шампион Кипроп доби четиригодишна суспензија поради допинг

А1он
Олимпискиот шампион во трката на 1.500 метри, Асбел Кипроп од Кенија е дисквалификуван на четири години, информира веб-страницата на Независниот орган за борба против негативните
Спорт

ВАДА ќе ги врати правата на руската антидопинг агенција

А1он
Раководството на светската антидопинг агенција (ВАДА) добила препорака да ги врати правата на руската антидопинг агенција (РУСАДА) и тоа значи дека руските атлетичари повторно ќе