Олимпискиот шампион Кипроп доби четиригодишна суспензија поради допинг

Од:

Олимпискиот шампион во трката на 1.500 метри, Асбел Кипроп од Кенија е дисквалификуван на четири години, информира веб-страницата на Независниот орган за борба против негативните настани во атлетиката (АИУ).

Допинг тестовите на Кипроп биле позитивни на еритропоетин (ЕПО).

Дисквалификација на Кениецот ќе се смета од 3 февруари 2018 година. Неговите резултати од 27 ноември 2017 година се поништени.

Би можело да ве интересира

Уапсен скијач додека зема допинг

Откриен допинг скандал на СП во Зефелд

Ана Ололовска

САД со драконски казни за допинг по скандалот со Русија

Наум Локоски

Американците предлагаат закон за криминализација на допингот

Ана Ололовска

ВАДА ќе ги врати правата на руската антидопинг агенција

Ана Ололовска

ВАДА импресионирани од напредокот на руската агенција за борба против допингот

Наум Локоски