Осумгодишна суспензија за олимпискиот шампион во пливање Сун Јунг поради допинг

Од:

Осумгодишна суспензија за кинескиот олимписки шампион во пливање, Сун Јанг, е одлуката на судот за арбитража во Лозана за носителот на вкупно шест одличја од Олимпијадите, од кои три златни.

dobivaj vesti na viber

Казната е по барање на Светската антидопинг агенција (ВАДА), откако Јанг за време на тестирање го уништил својот примерок со крв. Претходно, тој беше ослободен од обвинение од Светската пливачка асоцијација (ФИНА), и покрај конфликтот во кој влезе со други пливачи кои тврдеа дека се допингува,.

Сун има 28 години и најави жалба на одлуката која, ако остане на сила, ќе значи и крај на неговата кариера.

Би можело да ве интересира

Фудбалер на ЦСКА Софија допингуван играл против Македонија ЃП

Ќе се основа Агенција за анти-допинг

А1он

Неста Картер повторно позитивен на допинг

Јужнокорејски бејзбол играч допингуван преку крем за сончање

Ана Ололовска

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Коу: Секоја допинг измама на ОИ во Токио ќе биде откриена