dimitrov

Македонија

Димитров: Нерешавањето на спорот за името може да ја загрози регионалната безбедност

А1он
Спорот за името е долгогодишен. Иако во суштина тоа е билатерално прашање, последиците од негово нерешавање, како што се гледа во последно време, може да
Македонија

(ВИДЕО) Чавушоглу: На Македонија и се нанесува голема неправда, ЕУ да не се меша во внатрешната политика

А1он
Односите меѓу државите, приоритетите на Македонија, членството во ЕУ и НАТО, како и политичката ситуација во земјава и надвор од неа, биле темите за кои
Македонија

Средба на Димитров со Суомалаинен, шефот на Мисијата на ОБСЕ

А1он
Министер за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со шефот на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, амбасадорот Нина Суомалаинен при што двајцата размениле мислења
Македонија

Димитров и Коѕиас нема да разговараат за името, туку за унапредување на довербата меѓу двете земји

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека на утрешната средба на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕиас во Атина,
Македонија

Фајненшл Тајмс го смени насловот на текстот согласно изјавата на Димитров

А1он
По реакцијата на Министерството за надворешни работи на Република Македонија редакцијата на Фајненшел Тајмс го смени насловот на текстот од интервјуто со министерот за надворешни
Македонија

Средба на Димитров со холандскиот колега Кундерс: Холандија ќе биде посебно посветен пријател на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари работна средба со неговиот колега Берт Кундерс во Министерството за надворешни работи на Кралството Холандија. Министерот Димитров,
Македонија

Димитров: Новата реформска влада е цврсто решена од земјата да направи европска Македонија

А1он
Новата реформска влада на Македонија е сериозно подгвотвена и цврсто решена од земјата да направи европска Македонија, ова го изјави министерот за надворешни работи Никола
Македонија

Димитров утре во Брдо кај Крањ на состанок на министрите за надвборешни работи

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи во рамките на состанокот на лидерите од Процесот „Брдо Бриони”
Македонија

Средба на министерот Димитров со амбасадорите на Словенија и Хрватска

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари заедничка работна средба со амбасадорите на Словенија и Хрватска, Милан Јазбец и Даниела Баришиќ. Во својство на