braniteli

Македонија

Споменикот „Прилепски бранители“ во последна фаза

А1он
Најдоцна за 2-3 дена се очекува да биде завршена монтажата на новиот споменик „Прилепски бранители“, кој започна да се поставува на кружниот тек што го
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Семејствата на македонските бранители не се одликуваат како на борците од ОНА

А1он
За разлика од Албанците кои денеска ќе ги одликуваат семејствата чии борци на ОНА пред 12 години загинаа во Арачиново, македонската влада не презема ништо
Македонија

„Декларација на бранителите“ потпишаа девет здруженија на бранители

А1он
Повеќе здруженија на бранители и семејства на загинити бранители, денеска потпишаа „Декларација на бранителите”. По иницијатива на Форумот на безбедност, девет здруженија на бранители со
Македонија

Тарчуловски: Сеуште е рано за политички ангажман

А1он
Јохан Тарчуловски повика на обединување на брабнителите во едно здружение бидејќи имале исти интереси. Тарчуловски нагласи дека поканата за обединување е за здруженијата на бранители
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Иницијативата за референдум е беспредметна, ќе покренеме интерпелација на Вељаноски

А1он
„Беспредметна е иницјативата на претседателот на Достоинство, Стојанче Ангелов, за распишување референдум на државно ниво за членот 1 од Законот за амнестија“. Ваков одговор добил
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Тоа што за Вељаноски e беспредметно, за нас е од национално значење

А1он
Достоинство се зачудени од отфрлањето на сите 4 иницијативи за референдум од страна на претседателот на Собранието но уште повеќе од формулацијата „дека се беспредметни
Македонија

Собрание: Иницијативите за референдум на Ангелов се беспредметни

А1он
За сите четири граѓански иницијативи поединечно, овластениот предлагач Стојанче Ангелов, е известен дека Собранието не може да распише референдум на државно ниво, односно по сила на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ангелов: Поднесовме иницијатива за распишување на четири референдумски прашања

А1он
Стојанче Ангелов, претседател на Достоинство објави дека денеска со сто иницијални потписи поднеле иницијатива до Собранието на Македонија за распишување на четири референдумски прашања. Претседателот
Македонија

ВИДЕО: „Потписот е најмалата работа што можеме да ја направиме за бранителите“

А1он
„Се собравме овде да ја почнеме конечно иницијативата започната пред изборите. Паузиравме два-три месеци за да не правиме некакво влијание врз изборните резултати. Се надевам