boris dzonson

Свет

Џонсон подготвен да се повлече од преговорите со ЕУ, тврдат медиуми

А1он
Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон е подготвен да се повлече од преговорите со Европската унија доколку ЕУ не ги исполни британските барања, објави весникот
Свет

Ден Розенфeлд е новиот шеф на Кабинетот на Борис Џонсон

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон го назначи Ден Розенфилд, деловен консултант и поранешен функционер во Министерството за финансии, за нов шеф на кабинетот, по оставката на
Свет

Борис Џонсон во изолација по контакт со лице заразено со коронавирус

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон е во самоизолација по контакт со лице кое имало позитивен тест за коронавирус, изјави портпаролот на кабинетот, пренесува Би Би Си.
Свет

Поранешните британски премиери Блер и Мејџор го критикуваат планот на Џонсон

А1он
Поранешните премиери на Велика Британија Тони Блер и Џон Мејџор го критикуваа планот на актуелниот шеф на британската Влада Борис Џонсон дека, за да ги
Свет

Џонсон: Британија е подготвена за секаков исход од преговорите со ЕУ

А1он
Велика Британија е подготвена за каков било можен исход од преговорите за Брегзит со Европската унија, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон. – Подготвени сме
Свет

Британскиот премиер ги повика родителите да ги вратат децата на училиште

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон ги повика родителите да ги испратат децата на настава следниот месец бидејќи, како што рече тој „врвните медицински експерти
Свет

Британскиот премиер Борис Џонсон стравува од можна независност на Шкотска

Велика Британија е „најголемото политичко партнерство“ во светот, но не би било исто ако некој од нејзините членови реши да замине, предупреди британскиот премиер Борис