Дејли Телеграф: Британски конзервативци ја поддржуваат кандидатурата на Џонсон за генерален секретар на НАТО

Од:

Истакнати британски конзервативци ја поддржуваат идејата Борис Џонсон да стане следниот генерален секретар на НАТО, но скептиците сметаат дека Франција најверојатно ќе стави вето на неговата кандидатура, пишува Дејли Телеграф.

dobivaj vesti na viber

Изданието забележува дека Џонсон е уште еден британски политичар за кој се зборува дека е во трка за функцијата.

Досега се споменуваа имињата на министерот за одбрана Бен Валас и поранешните премиери Тереза ​​Меј и Дејвид Камерон.

Конзервативецот Ричард Дракс, висок член на Комисијата за одбрана на Долниот дом, изјави за весникот дека ќе го поддржи Џонсон за лидерската функција во НАТО, доколку тој тоа го сака.

Следниот политички шеф на НАТО требаше да биде објавен во септември минатата година, но изборите беа одложени за една година поради војната во Украина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

Столтенберг ја осуди „нуклеарната реторика“ на Путин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Милиони луѓе ќе умрат во неколку часа ако дојде до нуклеарна војна меѓу Русија и НАТО

Косово ќе аплицира за членство оваа година, 90 отсто од граѓаните се за влез во ЕУ и НАТО

А1он

Турција ја повика новата шведска Влада да преземе мерки против терористичките групи доколку сака влез во НАТО

Ана Ололовска