blagoj bocvarski

Македонија

Бочварски: По завршување на рестриктивните мерки, ќе продолжат субвенциите за авиолетовите на „Виз Ер“

А1он
Годинава беше забрането субвенционирањето на летовите поради КОВИД пандемијата. Исплатени се само дел од средствата за летовите кон крајот на 2020-та, но голем дел од
Македонија

Бочварски: Напролет ќе ги затвориме сите прашања од патната инфрастурктура во источниот регион

А1он
Експресните патишта Штип – Радовиш и Штип – Кочани се градат со исклучително добра динамика, рече денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски. Првата
Македонија

Бочварски: Не се очекува транспортерите да имаат застои и проблеми, функционираат „зелените“ рути

А1он
Транспортерите не се очекува да имаат проблеми во транспортот на стоки наредниот период, рече денеска министерот за транспорт и врски Благој Бочварски. Одговорајќи на новинарско
Македонија

Бочварски: Заврши постапката за увид и забелешки во новиот закон за дивоградби

А1он
Поминаа роковите за забелешки и увид на Предлог-законот за постапување со бесправно изградените објекти. Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски вели дека е завршен
Македонија

Бочварски: Со СДСМ се гради како никогаш досега

А1он
СДСМ како одговорна партија со реализацијата на капиталните проекти директно влијае на економијата, го поттикнува економски раст, ја подобрува инфраструктурата и го зголемува квалитетот на
Македонија

Бочварски очекува магистралниот гасовод да биде готов следната година

А1он
Изградбата на магистралниот гасовод Куманово- Штип- Прилеп-Битола е со 90 процентна реализација, а гасоводот Скопје-Тетово-Гостивар има над 60 процентна реализација, соопшти денеска министерот за транспорт
Македонија

Бочварски до бугарскиот амбасадор Ангелов: Посветени сме на изградбата на пругата кон Бугарија

А1он
Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска пред бугарскиот амбасадор во државава Ангел Ангелов ги презентира капиталните проекти што се реализираат во Република Северна
Економија

ВИДЕО: Бочварски најави градење на пруга до Бугарија

Искра Манојлоска
Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој во својата прва прес конференција