Бочварски: Напролет ќе ги затвориме сите прашања од патната инфрастурктура во источниот регион

Од:

Експресните патишта Штип – Радовиш и Штип – Кочани се градат со исклучително добра динамика, рече денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Првата фаза од патот Штип – Радовиш е веќе пуштен во употреба. Од втората фаза, привршува делот од Бучим до Радовиш, а се работи и на обиколницата во Штип.

-Очекувањата се дека оваа есен ќе биде пуштен делот од Бучим кон Радовиш, а останатиот дел, од штипската страна, ќе биде пуштен напролет. Транзитирањето преку градот, зашто обиколницата се гради по 40 години, ќе биде пуштено за месец – месец и половина. Граѓаните ќе возат по модерен и експресен пат, истакна министерот.

Во однос на патот Штип – Кочани, информира дека првата фаза е пуштена во употреба, додека втората се очекува напролет.

-Во 2022 година напролет ќе ги затвориме сите отворени прашања во делот на патната инфрастурктура во целиот источен регион, подвлече Бочварски.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Во буџетот се предвидени пари за Брзиот автобуски превоз во Скопје, Арсовска да ја преиспита одлуката за откажување на проектот

Катерина Павлова-Николовска

Бочварски: Започна бушењето на тунелот на експресниот пат Градско – Прилеп

А1он

До октомври готова делницата од клучката кај рудникот Бучим до Радовиш на експресниот пат

А1он

Бочварски: Пратениците да го изгласаат законот за изградба на автопатот Кичево – Охрид

А1он

Бочварски: По завршување на рестриктивните мерки, ќе продолжат субвенциите за авиолетовите на „Виз Ер“

А1он

Бочварски: Не се очекува транспортерите да имаат застои и проблеми, функционираат „зелените“ рути

А1он