ВИДЕО: Бочварски најави градење на пруга до Бугарија

Од:

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија.

Тој во својата прва прес конференција како министер изјави дека изградбата на патната и железничката инфраструктура се исклучително важни за државата.

„Во овој сектор не смее да има никакви импровизации“, нагласи Бочварски.

Меѓудругото, Бочварски најави доизградба на автопатот Кичево-Охрид.

„Инвестициите во инфраструктурата, ги реализираме преку изградба и рехабилитација на преку 250 километри автопатска мрежа, изградба на 300 километри експресни патишта, преку 1.000 километри рехабилитација на регионални патишта и само преку Министерстото за транспорт рехабилитација на околу 450 километри локални патишта“, рече Бочварски.

Тој најави и изградба на преку 700 социјални станови, нови авиолини и доизградба на автопатот Скопје-Блаце.

Би можело да ве интересира

Бочварски: Добриот и стабилен енергетски систем важен за инвеститорите

Ана Ололовска

Бочварски: Со новиот ребаланс на Буџетот нема да се кратат средства од Министерството за транспорт

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бочварски и Китанов на увид во изградбата на експресниот пат Штип-Радовиш

Ана Ололовска

Министерот Бочварски се сретна со Комората на овластени архитекти и инженери

Ана Ололовска

Бочварски: Не се кратат пари за железницата, проектите продолжуваат

Ана Ололовска

Бочварски најавува законски промени за олеснување на постапките за капиталните инвестициии

Ана Ололовска