bitkoin

Економија

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

А1он
Би-Би-Си – Лондон Ако биткоинот беше држава, ќе трошеше повеќе електрична енергија годишно од Финска, Швајцарија или Аргентина, според анализата на Центарот за алтернативно финансирање
Економија

Биткоинот во слободен пад, падна на 17 проценти за еден ден

А1он
Цената на биткоинот падна денеска за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со крипто валути. Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во
Магазин

„Тесла“ заработи милијарда долари од вложувањата во биткоин

А1он
Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ оствари речиси една милијарда долари од вложувања во биткоин, изјави аналитичарот Даниел Ив. Според него, „компанијата би можела од
Економија

Биткоинот го надмина стариот и постави нов рекорд од 51.715 долари

А1он
Биткоинот денеска првпат го надмина нивото од 51.000 долари, достигнувајќи вредност од 51.715 долари, нов најголем рекорд досега, според податоците на Коин Метрикс. Веројатно големите
Економија

Илон Маск купи биткоини за 1.5 милијарди долари, автомобилите Тесла ќе може да се купат со криптовалутата

А1он
Компанијата Тесла денеска соопшти дека купила биткоини во вредност од 1.5 милијарди долари и дека планира да ги продава своите производи со криптовалутата. Во апликацијата
Економија

Лагард: Биткоинот треба да се регулира на глобално ниво

А1он
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард денеска повика на глобално регулирање на трговијата со биткоин, велејќи дека оваа дигитална валута во некои случаи се
Економија

Биткоинот првпат надмина вредност од 30.000 долари

А1он
Криптовалутата биткоин денеска првпат ја надмина вредноста од 30.000 долари, достигнувајќи попладнево 31.502,77 долари, објави агенцијата Блумберг. Биткоинот на 16 декември првпат го надмина износот
Економија

Биткоинот достига рекордна вредност од 28.917 долари

А1он
Криптовалутата биткоин денеска достигна рекордна вредност од 28.917 долари. Трговците со криптовалути продолжија да ја зголемуваат вредноста на биткоинот, со што таа зголеми за повеќе