kriptovaluta

Економија

Копачите на криптовалути се свртуваат кон сончевата енергија поради скапата струја

А1он
Две американски технолошки компании, Блок и Блокстрим, подготвуваат центар за ископување биткоини кој целосно ќе се напојува од сончевите зраци. Проектот започнува во јуни, а
Свет

Хакери украле криптовалута во вредност од 615 милиони долари

А1он
Блокчејн компанијата Ронин денеска соопшти дека хакери извлекле криптовалута во вредност од 615 милиони долари од нејзиниот систем, што веројатно е најголемата кражба од ваков
Свет

Рекордно високо ниво на криминалот со криптовалути во 2021 година

А1он
Криминалот со криптовалути достигна рекордно високо ниво во 2021 година, и во истиот период – вкупните правни плаќања исто така достигнаа врв, објави денеска групата
Свет

Би-Би-Си: Пиратските игри содржат вирус што хакерите го користат за рударење криптовалути

А1он
Пиратирањето, поточно симнувањето игри за компјутер сега може да стане туѓа алатка за рударење криптовалути. Како што објави Би-Би-Си, „бесплатните“ верзии на видеоигри како што
Економија

Во Британија лани повеќе се вложувало во крипто-валути отколку во акции

А1он
Во Велика Британија, минатата година, седум проценти од возрасните граѓани инвестирале во криптовалути, додека пет проценти инвестирале во традиционални берзански средства и инвестиции засновани на
Свет

Маск ќе лансира сателит во орбитата на Месечината, ќе се финансира со „доџкоин“

А1он
Компанијата Спејс Икс (SpaceX) ќе лансира сателит во орбитата на Месечината во 2022 година, кој ќе биде целосно финансиран со криптовалутата „доџкоин“, објави сопственикот на
Економија

Етереум ја надмина вредноста од 3.400 долари

А1он
Етереум, втората најголема криптовалута во светот, достигна нова рекордна вредност од 3.456,57 долари, зголемувајќи ја својата цена за околу 360 проценти од почетокот на оваа
Економија

Фејсбук конечно ќе ја лансира криптовалутата „Либра“ во јануари, тврди „Фајненшл Тајмс“

А1он
Фејсбук ќе ја пушти својата долгоочекувана криптовалута, Либра, веќе во јануари, објави Фајненшл тајмс, повикувајќи се на три извори. Базираната во Женева,асоцијација „Либра“ ќе ја
Економија

Биткоинот ја враќа силата откако аналитичарите го отпишаа

А1он
Биткоинот постојано се сметаше за неуспешен проект, но во последните неколку недели, најстарата и најголема криптовалута во светот повторно зајакна поради надежите за нагло зголемување