Биткоинот во слободен пад, падна на 17 проценти за еден ден

Од:

Цената на биткоинот падна денеска за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со крипто валути.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари.

Со тоа падот на оваа дигитална валута се зголеми на речиси една петтина во споредба со рекордното ниво од 58.354 американски долари забележано во неделата, иако цената на биткоинот, сепак, е околу 60 проценти повисока отколку на почетокот на 2021 година.

Етер, втората по големина крипто валута во светот според пазарната капитализација, која често се движи како и биткоинот, исто така падна за повеќе од 17 проценти, на 1.461 долари, речиси 30 проценти помалку од минатонеделното највисоко ниво.

Би можело да ве интересира

Крадел струја и „копал“ биткоини – приведен скопјанец

Биткоинот зајакна по веста дека го легализирале во Салвадор

Жарко Настоски

Етереум ја надмина вредноста од 3.400 долари

Ана Ололовска

Биткоинот годинава има раст од 90 отсто, а од лани „скокот изнесува 800 отсто

Ана Ололовска

Биткоинот со капитализација поголема од Мастеркард и од Виза

Ана Ололовска

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Ана Ололовска