Биткоинот зајакна по веста дека го легализирале во Салвадор

Од:

Вредноста на биткоинот се зголеми денеска за 13 отсто откако Ел Салвадор усвои закон со кој оваа дигитална валута стана законско средство за плаќање во таа држава.

Најстарата светска криптовалута се зголеми денеска изутрина за над 13 отсто, достигнувајќи вредност од 37.000 долари, а подоцна попладнево се намали на 36.435,96 долари.

Сепак, биткоинот е далеку под рекордното ниво од 64.829,14 долари, кој го достигна во април.

Парламентот на централноамериканската држава Ел Салвадор вчера усвои закон со кој биткоинот стана легално средство за плаќање. Тоа значи дека, меѓу другото, цените во таа земја сега можат да се изразуваат и во биткоини, а даночните обврски и придонеси можат да се исплаќаат во дигиталната валута.

Би можело да ве интересира

Етереум ја надмина вредноста од 3.400 долари

Ана Ололовска

Биткоинот годинава има раст од 90 отсто, а од лани „скокот изнесува 800 отсто

Ана Ололовска

Биткоинот со капитализација поголема од Мастеркард и од Виза

Ана Ололовска

„Рударењето“ биткоини троши повеќе електрична енергија од Финска, Шведска или Аргентина

Ана Ололовска

Биткоинот во слободен пад, падна на 17 проценти за еден ден

Ана Ололовска

„Тесла“ заработи милијарда долари од вложувањата во биткоин

Катерина Павлова-Николовска