Биткоинот се искачи на речиси 40.200 евра

Од:

Биткоинот денеска на најголемата светска берза за криптовалути, порасна за 0,95 отсто во последните 24 часа, а неговата вредност во 15:00 часот беше 40.198,84 евра.

Вкупниот обем на тргување со биткоин во последните 24 часа изнесува 26,14 милијарди евра.

Вредноста на криптовалутата итриум (ETH) се зголеми за 0,33 отсто на 2.049,14 евра, а вредноста на Binance Coin (BNB) за 5,13 отсто на 247,61 евра.

Биткоин (BTC), итриум (ETH) и сол (SOL) се најтргувани на пазарот денес.

Најголем раст денес во моментов бележат криптовалутите BAKE, RAY и DEGO, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Централноафриканската Република го усвои биткоинот како легална валута

А1он

ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Еврото се намали во однос на доларот, биткоинот на најниско ниво во изминатите шест месеци

Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

А1он

Поради новиот сој на коронавирусот пад на вредноста на биткоинот

А1он

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци