Централна банка на Англија: Биткоинот може да стане безвреден

Од:

Централната Банка на Англија соопшти дека биткоинот може да стане безвреден и дека луѓето кои инвестираат во дигитална валута треба да бидат подготвени дека е можно да изгубат сè.

dobivaj vesti na viber

Во предупредувањето за потенцијалните ризици за инвеститорите, централната банка доведе во прашање дали постои инхерентна вредност на најистакнатата дигитална валута, чија вредност се искачи на близу 50.000 долари по парче оваа година.

На почетокот на ноември, биткоинот достигна рекордно високо ниво од 67.000 долари, но вредноста драстично се намали откако за првпат се појави веста за новата варијанта на коронавирус, омикрон.

Биткоинот се стабилизираше дури минатата недела.

Заменик-гувернерот сер Џон Канлиф рече дека Банката мора да биде подготвена за ризиците поврзани со порастот на криптовалутите по нејзиниот брз пораст на популарноста.

– Цените може да варираат доста, а биткоинот теоретски или во пракса може да падне на нула, изјави Канлиф за Би-Би-Си.

Пазарната капитализација на криптовалутите се зголеми десеткратно од почетокот на 2020 година на околу 2,5 милијарди долари, што претставува околу 1 процент од глобалните финансиски средства. Околу 0,1 отсто од богатството на британските домаќинства е во биткоин и слични криптовалути, како што се етериум и бинанс коин. Дури 2,3 милиони луѓе поседуваат некоја криптовалута, во просек по околу 330 фунти секој од нив.

Би можело да ве интересира

Велика Британија купи нови авиони, ама сега нема пилоти за нив

Сунак ја прифати оставката на министерот Вилијамсон

Ана Ололовска

Столтенберг прв меѓународен лидер кој ќе го посети Сунак во Даунинг стрит

Ана Ололовска

Тридневен штрајк во 150 британски универзитети на крајот на месецот: „Кампусите ќе почуствуваат штрајк од досега невидени размери“

Ана Ололовска

Вработени во британските универзитети ќе штрајкуваат три дена

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пропагандист на Путин: Хиперсоничните ракети се способни да го погодат Лондон за само 9 минути

А1он