Британците повеќе не ја сметаат Германија за сигурен сојузник

Од:

Шефот на германските воздухопловни сили користел нешифрирана телефонска линија за да разговара за воените тајни, вклучително и присуството на британски „луѓе на теренот“ кои би можеле да и помогнат на Германија да распореди крстаречки ракети во Украина, пишува Тајмс.

Гафот ги вознемири сојузниците на Берлин во НАТО, откако Шолц минатата недела ги налути Британците со неговиот невнимателен коментар за британското распоредување на ракетите „Storm Shadow“ во Украина.

Поранешниот началник на британската армија Лорд Денат рече дека не може да ги коментира наводите за британските војници, но рече дека офицерите на германските воздухопловни сили кои зборувале на нешифрирана линија треба да бидат цензурирани.

„Бев многу разочаран кога ја прочитав оваа приказна“, додаде тој.

Поранешниот претседател на Комитетот за одбрана, Тобијас Елвуд, рече дека Русите го објавиле прислушувањето за да ја размрдаат германската политика, нагласувајќи ги разликите меѓу војската, која е подготвена да ги испрати проектилите, и Шолц, кој го блокира овој потег.

Според него, Русите сакале „да подигнат политички бран во Германија каде Шолц е очигледно многу непопуларен“. Тој го гледа тоа како метод за одвраќање, за сеење раздор“.

Велика Британија и другите сојузници сè повеќе ја гледаат Германија како недоверлива по откривањето на безбедносното нарушување што потенцијално може да го загрози снабдувањето со оружје за Украина и употребата на крстосувачки ракети од Киев.

Би можело да ве интересира

Германците пресметаа: Одморот во Хрватска е поскап отколку во Шпанија, Грција и Португалија

Мртво девојче е пронајдено покрај брегот на Рајна, уапсени се нејзините родители

Германија протера авганистанско семејство, Варшава го осуди овој потег како кршење на законот

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Неколкумина навивачи се ранети во инцидент во Германија, полицијата го застрела напаѓачот

Горан Наумовски