ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Од:

ММФ го повика Ел Салвадор да го промени својот курс и да престане да го користи Биткоин како законско средство за плаќање, наведувајќи ги „големите ризици“ што ги носи криптовалутата.

Банката „ги повика властите да го намалат опсегот на законот за Биткоин со отстранување на статусот на Биткоин како законско средство за плаќање“, се вели во соопштението на Меѓународниот монетарен фонд.

Во септември, Ел Салвадор стана првата земја во светот што усвои дигитални пари, што ги прави легални за употреба во сите трансакции, вклучувајќи го и американскиот долар.

Би можело да ве интересира

Средби со Светска банка: Светска банка со поддршка на реформските активности на Народната банка за пристапување кон СЕПА

МФ: ММФ го објави извештајот од Мисијата за член IV и ПЛЛ – Економијата зајакнува поттикната од јавните инвестиции, инфлацијата се намалува, се остваруваат фискалните цели

ММФ: Доброто водење на монетарната политика придонесе кон намалување на инфлацијата

Горан Наумовски

ММФ: Македонската економија се опоравува, од суштинска важност намалување на емиграцијата и поттикнување на продуктивноста

Биткоинот се искачи на речиси 40.200 евра

ММФ ја предупреди Европа: Не се радувајте предвреме