el salvador

Свет

Лекари без граници: Сан Салвадор во критична фаза поради коронавирусот

А1он
Сан Салвадор, главниот град на Ел Салвадор, е во „критична фаза“ по зголемувањето на бројот на починати во епидемијата на коронавирус и поради оптоварувањето на
Свет

Букеле: Мнозинството светски лидери превентивно пијат хлорокин

А1он
Претседателот на Салвадор, Најиб Букеле денеска изјави дека „мнозинството светски лидери“ користат хлорокин, лек чие дејство во лекувањето на новиот коронавирус не е докажано. –
Свет

Претседателот на Ел Салвадор издаде дозвола за убивање

А1он
Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле издаде наредба со која полицијата и војската добиваат овластување за употреба на „смртоносна сила“ во самоодбрана при пресметки со
Свет

Вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот во Ел Салвадор

А1он
Тешко вооружени полицајци и војници упаднаа во парламентот на Ел Салвадор, барајќи пратениците да одобрат заем од 109 милиони долари за подобрување на нивната опрема.
Свет

Во Сан Салвадор почна масовно судење на припадниците на МС-13

А1он
Повеќе од 400 наводни членови на злогласната транснационална криминална група Мара Салватруча позната како МС-13 се појавија пред суд во Сан Салвадор. Меѓу нив има