Парламентот на Ел Салвадор воведе вонредна состојба поради насилството на криминалните групи

Од:

Парламентот на Ел Салвадор денеска одобри воведување на едномесечна вонредна состојба во обид да се запре насилството на криминалните групи обвинети за 62 убиства во последните 24 часа.

Со Уредбата, усвоена со големо мнозинство во парламентот, „се прогласува вонредна состојба на територијата на целата земја поради сериозното нарушување на јавниот ред од страна на криминални групи“.

Врз основа на Уредбата се ограничува слободата на собирање и се дозволува апсење без налог.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Ужас во Ел Салвадор, најмалку 12 жртви во навивачко стампедо

ВИДЕО: Брутален нов мегазатвор во Ел Салвадор

Ана Ололовска

Во Ел Салвадор за 50 дена уапсени 30.000 членови на криминални банди

А1он

ММФ го повика Ел Салвадор да го укине Биткоинот како законско средство за плаќање

Тројца загинати откако се урна салвадорски воен авион во Пацификот

Ана Ололовска

Биткоинот зајакна по веста дека го легализирале во Салвадор

Жарко Настоски