berovo

Македонија

Градоналачникот на Берово, Звонко Пекевски позитивен на Ковид-19

А1он
Градоначалникот на Општина Берово, Звонко Пекевски е позитивен на Ковид-19 вирусот. Пекевски кој во текот на изминатите денови имал благи симптоми направил тест, чиј резултат
Македонија

Кризниот штаб во Берово со нови мерки по зголемениот број заболени од Ковид-19

А1он
Општинскиот кризен штаб во Берово донесе нови мерки и препораки по зголемениот број на позитивни лица со Ковид-19 на територија на општината. На состанокот што
Македонија

Ќе умреме додека да добиеме термин за тестирање, реагираат жителите на Берово

Мери Јордановска
Во семејството имаме човек со симптоми на коронавирус, кашла, веќе разви и бронхопневмонија, а термин за тестирање нема, реагираат жителите на градот. Дел од нив
Македонија

Во Берово одбележана Европската недела на мобилност

А1он
Во Берово одбележана Европската недела на мобилност. Овие активности, како што информираа од Републикиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, се дел од кампањата
Македонија

Одржан иницијален состанок за придвижување на состојбите за отварање на граничниот премин Клепало кај Берово

А1он
Прoектите кои се реализираат преку Програмата за прекугранична соработка се одлична можност да се придвижат работите за отворање на граничниот премин Клепало, е главната констатација
Македонија

Распишан конкурсот за доделување месечна стипендија на талентирани ученици во Берово

А1он
Општина Берово го распиша конкурсот за доделување месечни стипендии на талентирани ученици за учебната 2020/21 година. Врз основа на одлука на Советот годинава ќе се
Македонија

Се реконструира манастирскиот комплекс „Св.Архангел Михаил“ во Берово

А1он
Започнуваат градежните активности за реконструкција на 200 години стариот манастирски комплекс „Св Архангел Михаил” во Берово. Според надлежните станува збор за проект од големо национално
Култура

Фестивалот „Етноплоштад“ откажан, прославата на празникот Голема Богородица во Берово без групирање

А1он
Во Берово е откажан фестивалот „Етно плоштад“, додека прославата на празникот Голема Богородица ќе се одбележи без поголеми групирања. Градоначалник Звонко Пекевски во обраќање до
Македонија

Берово и од останатите околни општини добиваат агрометеоролошки станици

А1он
Во Берово и останатите општини од крајниот источен дел на земјата, денеска продолжи поставувањето агрометеоролошки станици за заштита на земјоделските култури. Како што информираше Александар
Македонија

Здравствен работник од Берово е втората жртва од Ковид-19 во Малешевијата

А1он
Здравствен работник од Берово е втората жртва од Ковид-19 во Малешевијата. Станува збор за пациентка на возраст од 57 години која по позитивниот тест пред