balkan

Регион

Хилари Клинтон од следната недела на Балканска турнеја

А1он
Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон следната недела ќе ги посети Србија, Косово, и Босна и Херцеговина, за да даде поддршка и да покаже дека САД
Регион

Во регионот најдолго живеат Словенците, најкратко Србите, Мaкeдонците седми

А1он
Од сите западно балкански земји, Словенија има најдолг просек во животниот век, а најслабо развиената држава во регионот Албанија се наоѓа веднаш зад неа, Хрватска
Регион

Институтот Gejtston: Радикалните исламисти се селат во Босна и Херцеговина, Македонија, Србија

А1он
Радикални исламистички елементи и нивните финансиери, главно од Саудиска Арабија и други земји во Заливот, се селат во Босна, Македонија, Црна Гора и Србија –
Регион

Повторно актуелна идејата за создавање на балкански Бенелукс?

А1он
Еден колумнист од „Euobserver“ го привлече вниманието на медиумите од регионот, актуелизирајќи ја идејата за создавање заедница на неколку балкански држави според моделот на Бенелукс.
Регион

Георгиевски за ХРТ: Со Ѓинѓиќ договаравме размена на територии

А1он
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во интервју за ХРТ кажа дека со српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ договарале размена на териотрии меѓу Косово Македонија и Албанија. „Од