bakterii

Македонија

Бактеријата ешeрихија коли најдена во половина од примероците од неисправната вода за пиење, докторите алармираат за последици по здравјето

Речиси третина од 960 примероци вода кои биле испитувани за бактериолошка анализа од Центарот за јавно здравје, не одговарале на пропишаните нормативи. Над 15 отсто,
Македонија

„Авицена“ за бактериите во водата за пиење: Го анализиравме донесениот примерок, можел да биде од бара или од канализација

Маја Илиевска-Пачемска
Лабораторијата „Авицена“ каде што била направена анализата на примерокот за кој на социјалните мрежи се крена паника дека е вода за пиење во која беа
Македонија

Нема бактерии во водата за пиење во Скопје, „Водовод“ анализирал примерок од домот на човекот што ја прошири паниката на „Фејсбук“

Маја Илиевска-Пачемска
Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на социјалните мрежи дека во примерок
Магазин

Белгиски научници: Бактерии од системот за варење се поврзани со менталното здравје

А1он
Доколку недостасуваат два вида бакетерии во системот за варење, шансите за депресија се поголеми, тврдат научници од Белгија кои спровеле досега најголема студија во која
Магазин

Воланот на автомобилот е четири пати погнасен од јавен тоалет

А1он
Една американска компанија која што се занимава со изнајмување на автомобили спровела истражување за тоа колку се валкани воланите на возилата. Во истражувањето учествувале илјада