avstraija

Регион

Австрија, Хрватска и Словенија за европска перспектива на Балканот

А1он
Претседателите на Австрија, Словенија и Хрватска, Александер ван дер Велен, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ на својата денешна средба во австрискиот град Салцбург, изразија целосна
Свет

Курц: Да се затвори медитеранската маршрута, според примерот на балканската

А1он
Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, сака да се затвори медитеранската маршрута за бегалците, според примерот на успешно затворената балканска маршрута. – Единственото решение
Свет

Австралиски авиони ги изведоа првите воздушни напади врз позициите на ИД во Сирија

А1он
Австралиски воени авиони го изведоа првиот напад врз позициите на Исламска држава во Сирија, соопшти денеска австралискиот министер за одбрана, Кевин Ендрјус. Ендрјус, како што